Kene İlaçlama


Kenelerin bulaştırdığı hastalıklar sebebiyle milyonlarca kişi hayatını kaybetmiştir. İnsan sağlığı için kenelerle mücadele son derece önemlidir.

Keneler kan İle
 beslenen haşere gruplarındandır.
Bir kene kendi ağırlığının Onlarca katı kanı rahatlıkla emebilmektedir.

Kene; insan ve hayvan derisinin dibine yerleşerek kan emer.
Yumurtlama 
yöntemi ile çoğalan keneler sekiz bacaklı bir yapıya sahiptir.
Larva halinde bulunan keneler kertenkele 
üstünde beslenirken ergin keneler; insan, köpek kedi, sığır gibi canlıları üstünde kan Emerek  beslenirler. Kenelerin ayakları koku almaya bir hayli duyarlıdır. Yapılan incelemelerde dünya üstünde yaşamakta olan 800den fazla kene türü olduğu saplanmıştır. Kene ilaçlama hizmeti ile bu farkı sizde yaşayın!

Genellikle insan ve evcil hayvanların üstünde yaşamakta olan kene türleri mikrop taşıyarak bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Kene ilaçlama uygulamaları kenelerden gelebilecek tüm zararlardan sizleri korumaktadır.

Probil ilaçlama, Haşere İlaçlama Departmanı Kene ilaçlama uygulamaları ile yaşam sürdüğünüz açık ve kapalı tüm alanları ilaçlayarak keneleri kısa sürece etkisiz kılar.

Kene İlaçlamanın Önemi


Keneler yumurtlama yöntemi ile çoğalan canlılardır. İnsan ve hayvanların üzerine yapışarak kan ile beslenen haşere grubundandır. Kenelerden insanlara ve hayvanlara hastalıklar bulaşmaktadır.


Keneler kan emerek besin ihtiyacını giderirler. Yavru keneler küçük omurgalı hayvanlardan beslenirler. Yetişkin hale gelen keneler insan, köpek, kedi ve sığır üzerine yapışarak kan emerler. Virüs taşıyan kenelerin yavrularıda virüs barındırır.

Kenelerden insanlara bulaşan hastalıklar nelerdir


FSME; Kene ısırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kene ısırmasından birkaç gün sonra belirtilerini göstermektedir. Antibiyotik kullanımında bu hastalığa karşı önlem alınmış olunur. Hastada ateş, kaşıntı, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenir.


KKKH: Kırım Kongo kanamalı hastalığı; kenelerin ısırması sonucu insanların beyninde iltihaplanma oluşur. Özellikle Ülkemizde bu kene cinsine fazlaca rastlanmaktadır.

KENEDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI


Kenelerin olma ihtimali olan alanlarda beyaz renkte uzun kollu kıyafetler tercih edilmelidir. Çıplak ayakla yere basılmamalı mümkünse uzun çizmeler giyilmelidir.
Kenelere karşı böcek kovan ilaçlar kullanılabilir.
Pantolonunuzun paçalarını çoraplarınızın içerisine sokarak gezebirsiniz

Kene ısırması neticesinde bulaşan hastalıklar 16-24 saat içerisinden etkisini göstermektedir. Kene ısırması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yaşam sürdüğünüz alanları kenelerin varlığından korumanın tek çözüm yolu kene ilaçlamasını yaptırmanız gerekmektedir.
özellikle park, bahçe, tarla,sera, site gibi açık alanların kene ilaçlama işlemleri düzenli olarak uygulanmalıdır. bu Sayede Kenelerden Kurtulabilirsiniz.
KENELER NERELERDE SAKLANIRLAR

Keneler genelde yeşil alanlara saklanırlar. Genellikle piknik alanlarında keneler insanlara çok yakındır. Çocukların kafalarında kenelere rastlanırken yetişkinlerde kol, bacak ve cinsel organlarda görülmektedir.


Doğada yaşamakta olan keneler yanına yaklaşan canlının kan kokusunu alarak hemen üzerine yapışırlar. Keneler hayvanlar üstünden insanların üzerine atlayarak geçiş sağlarlar. Keneler 8 ay aç kalarak yaşayabilirler.

KENE EVCİL HAYVANLARDA GÖRÜLÜR 

Kene evcil havanlarda da görülebilir. Kan absorbe ederek beslenen kene evcil hayvanlarla eve gelerek bizlere ulaşabilir, eve giren kene insana geçer ya da virüs bulaşan ev hayvanlarının salyalarıyla insanlara hastalık bulaşabilir.
KENE İLE MÜCADELE NE ŞEKİLDE YAPILMALIDIR


Kenelerle yapılan mücadelede ferdi yapılan çalışmalar kesin sonuçlar vermez. Dış ortamlarda çok ve çabuk ürediklerinden düzenli olarak kene ilaçlama yapılması şarttır. Kene ilaçlama uygulamaları düzenli olarak uygulanmış olduğu takdirde sürekli koruma sağlayacaktır.

KENE İLAÇLAMASINI KİMLERE YAPTIRILMALIDIR


Kene ilaçlama uygulaması muhakkak bu işin eğitimini almış, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı kene ilaçlama şirketleri tarafından yapılması gerekir. İyi yapılmayan ilaçlamalar sağlığa zarar vermiş olduğu gibi ekonomik açıdan da size zarar verebilir. Kene ilaçlama uygulaması için gelen personellerin gerekli belgeleri muhakkak kontrol yapılmalıdır.

Kene ilaçlama servisleri, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen ilaçları kullanarak hizmet sağlamalıdır. Aksi durumlardaki uygulamalar kenelerden daha zararlı olarak insan sağlığını tehlike altına almaktadır.

Kene ilaçlama firması olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön görülen ilaçlar ile kene ilaçlama uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz.

KENELER EN ÇOK HANGİ MEVSİMDE GÖRÜLÜR


Keneler sıcak havayı severler soğuk havada aktif olmazlar. Yaz aylarında daha çok çoğalırlar, insanları ısırmaları bu aylarda daha fazla görülür.

Hayvan barınakları düzenli olarak muhakkak ilaçlanmalıdır.
İnsan üzerine kene bulaştıysa giysiler çok iyi bir biçimde kenelerden arındırılmalıdır.
Barınaktan çıkan hayvan ve insanların üzeri kene olabilme ihtimaline karşı kontrol yapılmalıdır.
Ormanlık alanda kamp yapan kişiler üstünde çok sayıda kene bulunabilir. Kenelerin vücuda dadanması çok tehlikeli bir durumdur çünkü vücuda dadan kenelerden arınmak çok zorlu bir işlemdir. Bu tehlikeli canlılar dişleriyle üstünde bulunduğu canlının derisine yapışarak kenetlenirler. Keneleri bilinçsizce tutarak çekmek kenenin kopmasına ve geri kalan kısmının vücut içinde kalmasına neden olur. Bu zararlı canlılara karşı çok dikkatli olunmalı ve gerekli olan tedbirler mutlaka alınmalıdır.

Firmamız, Kene ilaçlama servisiyle 7/24 ilaçlama hizmeti vermektedir. Böcek İlaçlama Yetkilisine istediğiniz zaman ulaşarak ayrıntılı bilgi almanız mümkündür.